A roomy shoal draft cruising yacht that is ready to be enjoyed this season with lots of recent updates.
The 323 has a comfortable cockpit well protected by a new canvas package, and also sports new instruments, while down below the 2-cabin plan is very traditional in layout and has a particularly large head/shower.
New rigging in 2021, new canvas and instruments in 2022, newly certified gas system and cooker, new fans and many other updates, complete with a tender plus outboard, BBQ, crockery and cutlery, manuals and basic tool kit, make this yacht a very complete package.
Just antifouled in August and engine serviced in July. Contact us now for further details.
| Price | : SOLD |
|---|---|
| Price Base | : SOLD |
| Brand | : Beneteau |
| Model | : Oceanis Clipper 323 |
| Length | : 32.80 Feet |
| Year | : 2006 |
| Category | : Cruising Yacht |
| Hull Type | : GRP |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : Yanmar |
| Engine Type | : Yanmar 3GM |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : BAYVIEW |
| Registration Expiry Date | : 13/2/23 |
| HIN Number | : FRBE407380O606 |
| Stock Number | : PBS220803 |
| Registration Number | : ALJ092N |
| Designer | : Groupe Finot |
|---|---|
| Builder | : Jeanneau |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 160L l |
| Hull Construction Material | : GRP |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : GRP |
| Country Origin | : France |
| Length (feet) | : 32.8" feet |
| Beam/Width (m) | : 3.28 m |
| Draft (m) | : 1.45 m |
| Keel/Ballast | : 988 Kg |
| Number of Helms | : Single wheel |
| Displacement | : 4230 Kg |
| Colour | : White |
| Engine Notes | : Yanmar 3GM. Full service July 2022. |
| Stroke | : 21 |
| Engine Hours | : 3,000 |
| Horse Power (hp) | : 21 |
| Drive Type | : Drive shaft |
| Number of Batteries | : 2 |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 65 |
| Propeller | : 3-blade fixed |
| Steering System | : Single wheel |
| Accomodation Notes | : Two cabins |
| Number of Berths | : Four |
| Number of Showers | : One |
| Shower Type | : H+C |
| Number of Toilets | : 1 |
| Toilet Type | : Electric (2021) with 88L holding tank |
| Number of TVs | : One |
| Holding Tank (L) | : 88 L holding tank |
| Galley Notes | : L-shaped |
| Stove | : 2-burner gas oven |
| Refrigeration | : 60L top opening 12V refrigeration |
| Number of Sinks | : Single stainless |
| Entertainment and Appliances Notes | : TV/DVD: Teac 28" Chromecast. Stereo: Kenwood CD stereo. Speakers: Saloon. |
| Anchor / Winch | : Anchors: CQR. Anchor chain: Yes. Windlass: Electric (new motor 2020). New strop chain for anchoring. |
| Bilge Pump | : Manual + electric |
| Deck Gear | : Winches: Harken 32.2 x 3. |
| Mast/Rigging | : Mast: Anodised aluminium 9/10 tapered. Boom: Anodised aluminium. S/Rigging: 1 x 19 wire (2021). F/stay: Furling drum new (2021). Backstay: Fixed (2021). Vang: Rigid type. R/rigging: Led aft. |
| Sail Inventory | : Mainsail: Dacron. Headsail: Dacron furling genoa. Spinnaker: Symmetric. |
| Electrics | : 1 x 180 Amp service and 1 x 70 Amp engine. Shorepower: Yes. Battery charger: Alternator and 10 Amp 220V.. Mastervolt battery monitor. |
| Electronics Navigation | : Instruments: B&G and Raymarine. No of displays: 2 x i70 Multi's (2022). Wind, deptth, speed: Yes. Autopilot: Raymarine wheel pilot. New controller 2022. Plotter: B&G V7 (2022). AIS: Yes. |
| Dinghy | : 2.3m Island Inflatable with 2.5hp outboard |
| Safety Gear | : Cat: Inshore. Flares: 2021. 2.3 m Island inflatable (2.5hp outboard). EPIRB. Life ring. Extinguishers: 2. Emergency Steering. |
| Covers | : Dodger: Yes new 2022. Bimini: Yes new 2022. Other covers: Infill. |
| Ground Tackle | : 20m |
| GPS | : Yes |
| Has Navigation Lights | : Yes |
| Radio | : Icom M323G VHF. |
| Number of Life Jackets | : 4 |
| Remarks | : Solar: 2 x 60W flexible (new 2021). 12V fans x 2. |
| Maximum speed | : 6.5 knts |
| Cruising speed | : 5.5 knots |
| Vessel Name | : Ruby Red |
| Anti-foul | : 8/8/22 |