A one owner example of these roomy cruising yachts nicely updated in recent years with new standing and running rigging, New Norths headsail, new B&G instruments, Gel batteries and more. A roomy two cabin yacht with convertible saloon dinnette and saloon starboard seating giving up to 7 berths, while the owners cabin tranverse double is simply superb. This is a nicely optioned East coast cruising yacht complete with twin ploters, AIS, Autopilot, a 2021 life-raft and Supreme anchor with 50m of chain new in 2019. It also comes complete with a 2.6m Zodiac with four-stroke Suzuki 2.3hp outboard.
A spacious cockpit with fitted cockpit cushions opens to a transom with a wide and deep swim ladder and transom hot & cold shower. The single wheel pedestal has all of the instruments clearly visible and forms the base for a fixed drop leaf cockpit table. Going below the L-shaped galley is to port, with head with seperate shower stall to starboard. Access to the huge owners cabin is from both sides and this really is a remarkably comfortable cabin for a yacht of this size. The occasional seating on the starboard side of the saloon can be converted into a sea berth, while the U-shaped dinette opposite can also be converted into a double. Forward is a convemtional v-berth.
This is a substantial cruising yacht very well maintained and updated and ideal for a couple looking to enjoy retirement and have family come and join them for adventures.
| Price | : SOLD |
|---|---|
| Price Base | : SOLD |
| Brand | : CATALINA YACHTS |
| Model | : 387 |
| Length | : 39.00 Feet |
| Year | : 2007 |
| Category | : Cruising Yacht |
| Hull Type | : GRP |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : Yanmar |
| Engine Type | : Yanmar |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : BAYVIEW |
| Registration Expiry Date | : 01/052023 |
| HIN Number | : USCTYU0124A707 |
| Stock Number | : PBS230101 |
| Registration Number | : AEV372N |
| Designer | : Catalina Yachts |
|---|---|
| Builder | : Catalina Yachts |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 387 l |
| Hull Construction Material | : GRP |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : GRP |
| Country Origin | : US |
| Length (feet) | : 39.9 feet |
| Beam/Width (m) | : 3.76 m |
| Draft (m) | : 2.18 m |
| Keel/Ballast | : 3084 |
| Dry Weight (kgs) | : 8616 kgs |
| Number of Helms | : 1 |
| Colour | : White |
| Engine Notes | : 3JH4E |
| Number Of Engines | : 1 |
| Engine Standard | : Yes |
| Stroke | : Direct injection |
| Engine Hours | : 587 |
| Horse Power (hp) | : 40 |
| Drive Type | : shaft |
| Number of Batteries | : 2 |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 140 l |
| Propeller | : Slipstream 3-blade |
| Accomodation Notes | : 2-cabin |
| Number of Berths | : 7 |
| Number of Showers | : Head and transom H&C |
| Shower Type | : Hot & Cold |
| Number of Toilets | : 1 |
| Toilet Type | : Rariton electric |
| Number of TVs | : 1 |
| Holding Tank (L) | : 60 |
| Galley Notes | : L-shaped |
| Stove | : 3-burner + oven |
| Refrigeration | : 12v |
| Number of Sinks | : 1 |
| Entertainment and Appliances Notes | : Fusion stereo with BOSE saloon and cockpit speakers |
| Anchor / Winch | : Maxwell 800 electric |
| Bilge Pump | : Electric & Manual |
| Deck Gear | : Lewmar with four self-tailing winches, one electric. |
| Mast/Rigging | : Seldon alloy mast with new standing rigging 2022 and running rigging 2020, plus tapered whisker pole. |
| Sail Inventory | : Fully battened mainsail, new Norths Nordac furling genoa, and #4 jib. |
| Electrics | : 12v plus shorepower and 130W solar panel |
| Electronics Navigation | : B&G with log/depth/wind, Vulcan 9" and Zeus 2 7" MFD's, B&G/Simrad autopilot, Icom VHF with Command Mic', and AIS |
| Dinghy | : Zodiac 2.6m |
| Safety Gear | : Inshore, plus Crewsaver 4-man liferaft (New 2020). |
| Covers | : Bimini + dodger, pedestal and companionway washbord cover. |
| Ground Tackle | : Manson Supreme with 50m of chain (new 2019) |
| GPS | : Yes |
| Has Navigation Lights | : Yes |
| Radio | : Icom VHF with Command Mic' |
| Number of Life Jackets | : 4 |
| Availability | : Now |
| Vessel Name | : Midnight at the Oasis |
| Anti-foul | : August 2022 |