Looking for a yacht that will do everything well? This 349 will embarrass many cruiser/racers yet provide great comfort as a cruiser or weekender. A late model example with the lighter grey cedar interior finish and owners 2-cabin layout with the later larger owners’ cabin. In exceptional condition throughout this yacht would suit a new yacht buyer at half the price and comes with exceptional sails, electronics including plotter, autopilot and AIS, and a full canvas package.
One of the unique features of this particular yacht is that it features the shoal draft winged keel, which has proven to maintain the performance and pointing ability of the standard keel, and this yacht has proven so by winning it’s division in its club short offshore series.
There are very good reasons why the 349 is the best-selling production cruising yacht in Australia since the 1980’s. It ticks so many boxes in being stable, well balanced, a joy to sail, a very comfortable cockpit and an interior layout that surprises.
The owner’s layout has the L-shaped galley to starboard and a saloon with centreline saloon table and bench seating with aft facing nav’ table to port. The owner’s cabin with a full-sized double is aft to starboard, while aft to port is the head which has a separate dedicated shower stall and access to a big storage locker that can also be accessed from the cockpit. Forward is a conventional v-berth cabin.
The cockpit sports the fold down swim platform, hot & cold transom shower, centreline drop leaf cockpit table and the additional coachroof winches and clutches.
Instrumentation is Raymarine with an Axiom 7" MFD/Plotter at the port helm, Multi display and autopilot with gyro at the starboard helm, AIS700, and Ray53 VHF below.
The sail inventory is impressive with new Hood Carbon Technora square-top mainsail and furling genoa, as well as 2022 Hood DCX double Taffeta pin head mainsail and furling genoa, and Assy in snuffer (2021) and Code 0 (2021).
This yacht has been extremely well maintained under two ownerships, so don’t miss out on the opportunity to own and enjoy this superb yacht.
| Price | : $259,000 AUD |
|---|---|
| Price Base | : $259,000 |
| Brand | : Jeanneau |
| Model | : SUN ODYSSEY 349 |
| Length | : 34.00 Feet |
| Year | : 2020 |
| Category | : Cruising Yacht |
| Hull Type | : GRP |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : Yanmar |
| Engine Type | : Yanmar |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : NEWPORT |
| Registration Expiry Date | : 20/10/2027 |
| HIN Number | : FRIRI55034H021 |
| Stock Number | : PBS260501 |
| Registration Number | : AKS719N |
| Designer | : Marc Lombard |
|---|---|
| Builder | : Jeanneau |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 206 Litres |
| Hull Construction Material | : GRP |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : GRP balsa cored and injection moulded |
| Country Origin | : France |
| Length (feet) | : 34 feet |
| Beam/Width (m) | : 3.44 m |
| Draft (m) | : 1.49 m |
| Keel/Ballast | : 1580 |
| Dry Weight (kgs) | : 5340 kgs |
| Number of Helms | : 2 |
| Colour | : White |
| Number Of Engines | : 1 |
| Engine Standard | : Yes |
| Stroke | : Direct injection |
| Engine Hours | : 364 |
| Horse Power (hp) | : 21 |
| Drive Type | : shaft |
| Number of Batteries | : 3 |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 130 l |
| Propeller | : 3-blade folding |
| Steering System | : Cable and chain |
| Bow Thruster | : No |
| Stern Thruster | : No |
| Accomodation Notes | : Owners 2-cabin layout with head with seperate dedicated shower. |
| Number of Berths | : 4 |
| Number of Showers | : Head and transom H&C |
| Shower Type | : Hot & Cold |
| Number of Toilets | : 1 |
| Toilet Type | : Manual |
| Air Conditioning | : No |
| Holding Tank (L) | : 80 |
| Galley Notes | : L-shaped |
| Stove | : 2-burner with oven |
| Refrigeration | : 100 Litre 12v |
| Number of Freezers | : Freezer tray within fridge |
| Number of Sinks | : 1 |
| Entertainment and Appliances Notes | : Fusion RA70N stereo |
| Anchor / Winch | : Electric anchor winch with Manson CQR 20m chain and 50m of warp. |
| Bilge Pump | : Electric & Manual |
| Deck Gear | : 4 x self-tailing winches, barberhaulers and additional clutches. |
| Mast/Rigging | : Seldon 2 spreader mast with single line reefing. Carbon whisker pole and GRP bowsprit. |
| Sail Inventory | : 2024 Hood Carbon Technora square-top mainsail and vertical battened Furling genoa, 2022 Hood DCX pin head mainsail and Furling genoa, Assy spinnaker in snuffer and Code 0 both 2021. |
| Electrics | : 12v with 2 x house batteries, shore power. |
| Electronics Navigation | : Raymarine with i70 Multi, Axiom 7" plotter, p70s autopilot, AIS 700 and Ray 53 VHF. |
| Dinghy | : No |
| Safety Gear | : Cat 7 |
| Covers | : Deluxe spraydodger, bimini, infill, steering wheel and lazy-bag. |
| Ground Tackle | : Manson CQR with 20m chain and 50m warp. |
| GPS | : Yes |
| Has Navigation Lights | : Yes, LED. |
| Radio | : Ray53 VHF. |
| Number of Life Jackets | : 4 |
| Cruising speed | : 5 knots |
| Maximum speed | : 6.5 knots approx |
| Vessel Name | : Scylla |
| Anti-foul | : October 2025 |