A 40-footer that you can choose to race with the number of crew that suit you. Optioned in recent years for double-handed racing it’s very up to date having completed the most recent Hobart Race. As you would expect everything was carefully optioned and checked in advance of this, so this is the opportunity to take advantage of a turnkey package.
Sails consist of a 2022 3-reef Doyle Carbon main on cars with a Ronstan track fitted that year, Doyle 2022 Carbon J1 reefable, Doyle 2022 Carbon furling heavy weather jib and J5, Doyle 2024 Assy, MH Assy, A5, fractional Code 0 and storm sails.
The mast is Carbon, rigging is Rod and was replaced in 2022 with another mast out check in May 2025. The hydraulic backstay was serviced in December 2025. There is a Carbon bowsprit with twin tacklines (New in 2023) and a Carbon whisker pole.
Instrumentation is B&G H5000 with a cockpit display and Zeus MFD/Plotter in the cockpit. Autopilot control between the twin helms, a Superb Nemesis display on the mast and there is AIS, VHF, Sailor Sat phone and also a hand held Iridium available.
Down below are six pipecots and 4 settee berths, a nav’ station is on the centreline aft of the engine, the galley has a custom twin jet boil gimballed cooker, and icebox and 4-wheel drive style 12v fridge, and there is a manual toilet forward.
| Price | : $148,000 AUD |
|---|---|
| Price Base | : $148,000 |
| Brand | : Hick |
| Model | : 40 |
| Length | : 40.00 Feet |
| Year | : 2015 |
| Category | : Racing Yachts |
| Hull Type | : Composite |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : Yanmar |
| Engine Type | : Yanmar |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : MOSMAN |
| Registration Expiry Date | : 06/03/2027 |
| HIN Number | : AUWWA204156MW2 |
| Stock Number | : PBS260502 |
| Registration Number | : ALI749N |
| Designer | : Roger Hick |
|---|---|
| Builder | : Roger Hick |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 200 l |
| Hull Construction Material | : Composite |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : Composite |
| Country Origin | : Australia |
| Length (feet) | : 40 feet |
| Beam/Width (m) | : 4.1 m |
| Draft (m) | : 2.53 m |
| Keel/Ballast | : 2680 |
| Dry Weight (kgs) | : 6390 kgs |
| Number of Helms | : 2 |
| Colour | : White |
| Number Of Engines | : 1 |
| Engine Standard | : Yes |
| Stroke | : Direct injection |
| Horse Power (hp) | : 28 |
| Drive Type | : Sail-drive |
| Number of Batteries | : 3 |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 75 l |
| Propeller | : 2-blade folding |
| Steering System | : Twin wheel |
| Accomodation Notes | : Open Plan |
| Number of Berths | : 10 |
| Number of Toilets | : 1 |
| Toilet Type | : Manual |
| Stove | : Twin Jet Boil on custom gimble frame |
| Refrigeration | : 12v + icebox |
| Number of Sinks | : 1 |
| Entertainment and Appliances Notes | : Fusion stereo. |
| Bilge Pump | : 2 x manual + electric |
| Deck Gear | : Seldon x 4 New 2022, one electric. |
| Mast/Rigging | : Carbon new Rod rigging 2022 and out of boat inspection 2025. |
| Sail Inventory | : Mainsail: Doyle Carbon 3-reef fully battened (May 2022) Headsails: Doyle Carbon J1 reefable (hanked) 2022. Doyle Carbon Furling heavy weather Jib (May 2022). J5. Spinnakers: Doyle Assy (New Dec’ 2024). Fractional Code 0, 2 x MH Assy’s and A5. Storm Sails: Tri-Sail + Storm Jib. |
| Electrics | : 12v with 2 x 150A house and engine start batteries. |
| Electronics Navigation | : B&G H5000 with Nemesis mast display and cockpit HV display, Zeus 3 MFD/Plotter, AIS, autopilot with new ram 12/25, Sat Phone (Fixed) + Iridium hand held. |
| Safety Gear | : Cat 1 Double handed to June 2026. |
| Covers | : Boom over awning. |
| Ground Tackle | : Two anchors to Cat 1 specs. |
| GPS | : Yes |
| Has Navigation Lights | : Yes |
| Radio | : IC-M412 VHF |
| Cruising speed | : 6 knots |
| Maximum speed | : 7 knots approx |
| Vessel Name | : Avalanche |
| Anti-foul | : June 2025 |