This outstanding one-owner Sun Odyssey 44 Deck Saloon was sold new by PBS and has been carefully specified for ease of sailing, comfort and versatility. A long-time Jeanneau owner, the current owner configured the yacht to be equally suited to relaxed family cruising and competitive twilight racing on Pittwater, where she has been regularly enjoyed with children and grandchildren aboard.
Ease of handling was a priority, with the yacht fitted with a Leisurefurl boom furling system and both a self-tacking jib and performance furling genoa, allowing the sail plan to be tailored depending on how the boat is being used.
With antifouling completed in February 2026 and all new rigging installed in May 2025, this yacht is ready to go with nothing to spend before enjoying the water.
The Sun Odyssey 44DS is widely admired for its stylish lines, excellent sailing performance and superb interior space. The cockpit is generous and well protected, while the raised deck saloon creates a light, panoramic living space below.
Accommodation is exceptional, featuring a phenomenal owner’s cabin and a very generous guest cabin, both with private ensuites.
Access to the water is easy via fixed steps from the swim platform, where you will also find a boarding ladder and hot and cold shower. Practical cruising features include:
Custom pushpit bracket for a tender outboard
Gas bayonet fitting on the stern for the BBQ
Twin-bottle gas locker beneath the starboard helm seat
Lazarette locker to port
Symmetrical storage lockers beneath the cockpit benches
Full set of fitted cockpit cushions
The cockpit is well equipped for sailing and entertaining, with cockpit speakers, and at each helm there are twin Simrad multi-displays, along with autopilot control at the starboard helm.
A comprehensive canvas package includes:
Deluxe spray dodger with rear and side handrails
Three-bow bimini
140W flexible solar panel mounted on the bimini
Link sheet connection for added protection
The Leisurefurl boom furling system allows the mainsail to be hoisted, reefed and stowed entirely from the cockpit. Combined with the self-tacking jib, the yacht becomes remarkably easy to sail short-handed or even single-handed.
For more performance-oriented sailing, the yacht also carries:
Performance furling genoa
Storm jib
Offwind sailing is equally well covered with:
Furling Code 0 on a retractable bow sprit
Asymmetric spinnaker in a sock
When moving forward, the wide side decks and clear deck layout allow safe and easy access without having to negotiate side stays.
Descending the companionway, the L-shaped galley is located to starboard and offers excellent functionality at sea.
Immediately aft is the access to the full-width owner’s cabin, featuring:
King-sized berth
Seating on either side of the bed
Bedding lockers and hanging locker
Ensuite bathroom
To port of the companionway is the day head / owner’s head, followed by the aft-facing navigation station. Beneath the nav station is an additional 12V front-loading refrigerator, ideal for extended cruising.
The deck saloon itself is exceptionally light and bright, thanks to the large windows. The layout includes:
Bench seat to port
U-shaped dinette to starboard
The saloon table cleverly bi-folds from drinks table to dining table and sits on an electric pedestal, allowing it to be lowered easily to create a large additional double berth for occasional guests.
Forward is a particularly large guest cabin, featuring:
Island-style double berth
Excellent floor space
Generous storage lockers
The guest head includes a manual toilet, while the aft/owner’s head features an electric toilet. Both heads have separate holding tanks.
This Sun Odyssey 44 Deck Saloon has been lightly but regularly used and carefully maintained, and it shows throughout. Offering easy handling, spacious living and strong sailing performance, she is equally suited to family cruising, coastal passages or social racing.
A beautifully presented yacht that truly ticks all the boxes and deserves to be high on the shortlist of anyone looking for a quality deck saloon cruiser.
Contact PBS to arrange an inspection – this impressive yacht must be seen to be fully appreciated.
| Price | : UNDER OFFER |
|---|---|
| Price Base | : UNDER OFFER |
| Brand | : Jeanneau |
| Model | : SUN ODYSSEY 44 DS |
| Length | : 44.00 Feet |
| Year | : 2012 |
| Category | : Cruising Yacht |
| Hull Type | : GRP |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : |
| Engine Type | : Yanmar |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : AVALON |
| Registration Expiry Date | : 22/03/2027 |
| HIN Number | : FRSPBNV007K112 |
| Stock Number | : PBS260301 |
| Registration Number | : MUZN |
| Designer | : Philippe Briand |
|---|---|
| Builder | : Jeanneau |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 530 l |
| Hull Construction Material | : GRP |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : GRP balsa cored and injection moulded |
| Country Origin | : France |
| Length (feet) | : 44 feet |
| Beam/Width (m) | : 4.24 m |
| Draft (m) | : 2.2 m |
| Dry Weight (kgs) | : 9750 kgs |
| Number of Helms | : 2 |
| Colour | : White |
| Engine Notes | : 4JH5-CE |
| Number Of Engines | : 1 |
| Engine Standard | : Yes |
| Stroke | : Direct injection |
| Engine Hours | : 988 |
| Horse Power (hp) | : 54 |
| Drive Type | : Sail-drive |
| Number of Batteries | : 5 |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 200 l |
| Propeller | : 3-blade folding |
| Steering System | : cable |
| Bow Thruster | : No |
| Stern Thruster | : No |
| Accomodation Notes | : Two cabins plus electric convertible saloon double. |
| Number of Berths | : 4/6 |
| Number of Showers | : Both heads and transom Hot & Cold. |
| Shower Type | : Hot & Cold |
| Number of Toilets | : 2 |
| Toilet Type | : Manual + electric |
| Air Conditioning | : No |
| Holding Tank (L) | : 140 |
| Galley Notes | : L-shaped |
| Stove | : 2-burner with oven |
| Refrigeration | : 185L top loading and 80L front loading fridges |
| Number of Freezers | : Freezer tray within fridge |
| Number of Sinks | : 2 |
| Entertainment and Appliances Notes | : Simrad docking hub with Bose saloon speakers and cockpit speakers. |
| Anchor / Winch | : Electric |
| Bilge Pump | : Electric & Manual |
| Deck Gear | : 6 x Harken winches, one electric |
| Mast/Rigging | : Alloy 2-spreader mast with Leisurefurl boom. All new standing rigging in May 2025. |
| Sail Inventory | : Mylar Taffeta custom fully-battened mainsail for Leisurefurl boom, self-tacking jib, furling performance genoa and storm jib. Code 0 and symmetric spinnaker in a sock. |
| Electrics | : 12v with 4 x house + engine start batteries, shorepower and 140W solar |
| Electronics Navigation | : Simrad with two Multi repeaters at each helm, VHF, linear drive autopilot. No GPS/Plotter. |
| Safety Gear | : Inshore with lifesling, life bouy, 5 inflatable life jackets serviced last year and emergency tiller. |
| Covers | : Deluxe Spraydodger, 3-bow Bimini, infill and wheel covers. |
| Ground Tackle | : Manson CQR with 20m of chain and 50m of anchor warp. |
| Watermaker / De-Sal | : No |
| GPS | : Hand held GPS |
| Has Navigation Lights | : Yes, LED |
| Radio | : Simrad VHF and handheld VHF |
| Number of Life Jackets | : 5 ix nflatables serviced last year |
| Cruising speed | : 6.5 knots |
| Maximum speed | : 8 knots approx |
| Vessel Name | : Accountability |
| Anti-foul | : Feb 2026 |