X-Yachts have long been recognised for building high-quality performance cruiser-racers that combine refined sailing characteristics with superb construction and balance. The result is a yacht that feels responsive, powerful and rewarding to sail, with a level of handling that is often only truly appreciated once experienced on the water.
This X-43 is a perfect example of that philosophy.
Originally campaigned for racing by her first owner, the current owner purchased the yacht while it was still relatively new and reconfigured it to become a capable offshore cruising yacht with exceptional sailing performance and fast passagemaking ability.
Over the years she has been thoughtfully upgraded for extended cruising while maintaining the integrity and performance that the X-43 design is known for.
Having spent many years as a dedicated cruising yacht, this X-43 has been equipped with a range of upgrades designed to enhance self-sufficiency, reliability and ease of passagemaking.
Notable additions include:
Additional fuel capacity for extended range
Hydro generator for offshore power generation
200W solar array
Hydrovane self-steering system
Linear drive autopilot
Lithium house battery bank
Excel anchor with 100m of chain
Twin Raymarine Axiom multifunction displays
AIS Class B transceiver
Liferaft (last serviced 2023)
These upgrades create a yacht that is well prepared for coastal cruising or serious offshore adventures.
Maintenance has been kept fully up to date, ensuring the yacht is ready for her next chapter.
Recent work includes:
Antifouling completed March 2026
Engine serviced March 2026
New rigging installed 2023
New Harken mast track with cars
Running rigging regularly renewed and maintained
The cockpit offers a secure and practical layout for both cruising and performance sailing.
Features include:
Low-profile retractable spray dodger
Single wheel helm
Six winches, including an electric halyard winch
Four cockpit lockers providing excellent storage
The cockpit layout maintains the clean, performance-focused design that X-Yachts are known for, while still offering comfort and protection for longer passages.
Stepping below, the interior is thoughtfully arranged for cruising comfort while retaining a purposeful sailing aesthetic.
To port is a long, practical galley featuring:
Large 240-litre top-loading refrigerator
ENO two-burner stove with oven
Twin stainless steel sinks
Opposite is a U-shaped saloon dinette, providing a comfortable dining and social space.
Aft of the dinette is the forward-facing navigation station, equipped with:
RN300 GPS
Raymarine Axiom 9-inch display
Raymarine Ray55E VHF radio with cockpit remote
Accommodation is generous and versatile for cruising with family or guests.
Aft of the companionway are two symmetrical aft guest cabins, while a day head with manual toilet is located to port.
Forward is a spacious owner’s cabin featuring:
Large double berth
Lockers on both sides
Excellent floor space
Private ensuite
Both heads are fitted with manual toilets, with one connected to a holding tank.
The X-43 remains one of the most respected designs to come from X-Yachts, offering a rare balance of performance, build quality and offshore capability.
This particular yacht has provided many memorable cruising adventures for her current owners and is now ready to pass into the hands of a new sailor who will appreciate the craftsmanship, integrity and pure sailing enjoyment that an X-Yacht delivers.
If you are searching for a true sailor’s yacht capable of swift passages and rewarding sailing, this X-43 deserves your close attention.
| Price | : $249,000 AUD |
|---|---|
| Price Base | : $249,000 |
| Brand | : X-Yachts |
| Model | : X-43 |
| Length | : 43.00 Feet |
| Year | : 2004 |
| Category | : Cruiser / Racer |
| Hull Type | : GRP |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : Volvo |
| Engine Type | : Volvo |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : BAYVIEW |
| Surveyed | : February 2026 |
| Registration Expiry Date | : 15/01/2027 |
| HIN Number | : DKXYA43017J304 |
| Stock Number | : PBS260203 |
| Registration Number | : X43001N |
| Designer | : Niels Jeppersen |
|---|---|
| Builder | : X-Yachts |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 280 l |
| Hull Construction Material | : Sandwich construction |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : GRP |
| Country Origin | : Denmark |
| Length (feet) | : 43 feet |
| Beam/Width (m) | : 3.97 m |
| Draft (m) | : 2.2 m |
| Dry Weight (kgs) | : 8600 kgs |
| Number of Helms | : 1 |
| Colour | : White |
| Engine Notes | : MD 2040 |
| Number Of Engines | : 1 |
| Engine Standard | : Yes |
| Stroke | : Direct injection |
| Engine Hours | : 3600 |
| Horse Power (hp) | : 40 |
| Drive Type | : Sail-drive |
| Generator | : Hyrdo generator |
| Number of Batteries | : Lithium x 2 + engine start |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 2 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 200 l |
| Steering System | : Rack & pinion |
| Accomodation Notes | : 3-cabin twin head |
| Number of Berths | : 6 |
| Number of Showers | : Both heads and transom Hot & Cold. |
| Shower Type | : Hot & Cold |
| Number of Toilets | : 2 |
| Toilet Type | : Both manual. One with holding tank. |
| Air Conditioning | : No |
| Holding Tank (L) | : 60 |
| Galley Notes | : Long galley |
| Stove | : 2-burner with oven |
| Refrigeration | : Eutectic |
| Number of Sinks | : 2 |
| Entertainment and Appliances Notes | : Fusuion MS-RA200 |
| Anchor / Winch | : Lewmar |
| Bilge Pump | : Electric & Manual |
| Deck Gear | : Six x Andersen winches, one lectric, mainsheet track and hydraulic backstay (serviced 2020) |
| Mast/Rigging | : Sparcraft Alloy 3-spreader with new standing rigging and Harken mast track with sliders in 2023, most new running rigging in 2020 and 2023. |
| Sail Inventory | : Doyle 3-reef mainsail (2023), Furling genoa (2017), North's #1 Light, #2, and #3, North S2, S3 and cruisinbg Assy with dedicated Furler. |
| Electrics | : 12v with Lithium house bank, shore power, Hydrogenerator, 350W Inverter, and Solar. |
| Electronics Navigation | : 12v with Lithium house bank, shore power, Hydrogenerator, 350W Inverter, and Solar. |
| Safety Gear | : 4 x inflatable life jackets, EPIRB (New 2023), Life raft (serviced 2023), MOB device and life ring, and jack stays |
| Covers | : Spraydodger folding into recess, and Bimini. |
| Ground Tackle | : Excell #5 anchor with 100m of chain |
| GPS | : Yes |
| Has Navigation Lights | : Yes |
| Radio | : Ray 55E VHF with cockpit remote |
| Number of Life Jackets | : 4 |
| Cruising speed | : 6 knots |
| Maximum speed | : 7.5 knots approx |
| Vessel Name | : X-Pat |
| Anti-foul | : March 2026 |