Enjoy the best modern 34 foot cruising yacht at a fraction of outright ownership in a well established syndicate.This yacht is based at Gibson Marina Pittwater, a gateway to the World class cruising grounds of Pittwater and the Hawkesbury River. Maintenance is managed by PBS with syndicate management using the superb Boat Equity online system.
"Tern" has the highly popular 2-cabin layout which then offers excellent stowage space and a head with a totally dedicated shower stall. There is a traditional L-shaped galley, aft facing nav' station and saloon with bench seats both sides.
This yacht is well optioned with electronics including a Plotter & Autopilot, and has an invertor and 125W solar. The canvas package has a spray-dodger, bimini, infill, and side-screens, as well as wheel covers and a cover for the teak varnished cockpit table, foredeck hatch & winches..
It was antifouled, engine serviced and profesionally detailed in February this year, and the price of the quarter share includes the contribution to replace the standing rigging later this year.
The sailing characteristics of the Sun Odyssey 349 are highly renowned. It's extremely well balanced and stable and an absolute joy to sail.
Annual projected costs per quarter share are budgetted to be $8,000 which covers the marina fees, insurance and all maintenance.
Don't miss out! Contact PBS to inspect now.
| Price | : SOLD |
|---|---|
| Price Base | : SOLD |
| Brand | : Jeanneau |
| Model | : SUN ODYSSEY 349 |
| Length | : 34.00 Feet |
| Year | : 2015 |
| Category | : Cruising Yacht |
| Hull Type | : GRP |
| Hull Style | : Single |
| Power Type | : Sail |
| Type Of Sales | : Dealer |
| Engine Make | : |
| Engine Type | : Yanmar 3YM20 |
| Condition | : Used |
| State | : New South Wales |
| Suburb | : BAYVIEW |
| Registration Expiry Date | : 20/10/2025 |
| HIN Number | : FRSPBSN234G516 |
| Stock Number | : PBS250703 |
| Registration Number | : AIL382N |
| Designer | : Marc Lombard |
|---|---|
| Builder | : Jeanneau |
| Water (Potable) Capacity (l) | : 206 l |
| Hull Construction Material | : GRP |
| Hull Type | : Mono |
| Deck Construction Material | : GRP balsa cored and injection moulded |
| Country Origin | : France |
| Length (feet) | : 34 feet |
| Beam/Width (m) | : 3.44 m |
| Draft (m) | : 1.98 m |
| Keel/Ballast | : 1580 Kg |
| Dry Weight (kgs) | : 5340 kgs |
| Number of Helms | : 2 |
| Colour | : White |
| Engine Notes | : 3YM20 |
| Number Of Engines | : 1 |
| Engine Standard | : Yes |
| Stroke | : Direct injection |
| Engine Hours | : 1683 |
| Horse Power (hp) | : 21 |
| Drive Type | : shaft |
| Number of Batteries | : 3 |
| Fuel Type | : Diesel |
| Number of Fuel Tanks | : 1 |
| Fuel Tank Capacity (L) | : 130 l |
| Propeller | : 3-blade folding |
| Steering System | : Twin wheel Lewmar |
| Bow Thruster | : No |
| Stern Thruster | : No |
| Accomodation Notes | : Two cabin owners version |
| Number of Berths | : 4 |
| Number of Showers | : Head and transom |
| Shower Type | : Hot & Cold |
| Number of Toilets | : 1 |
| Toilet Type | : Manual |
| Air Conditioning | : No |
| Holding Tank (L) | : 80 |
| Galley Notes | : L-shaped |
| Stove | : 2-burner with oven |
| Refrigeration | : 206 Litre x 12v |
| Number of Freezers | : Freezer tray within fridge |
| Number of Sinks | : 1 |
| Entertainment and Appliances Notes | : Sonic Hub bluetooth stereo |
| Anchor / Winch | : Electric |
| Bilge Pump | : Electric & Manual |
| Deck Gear | : Harken with 4 x self-tailing winches |
| Mast/Rigging | : Seldon alloy 2-spreader + whisker pole |
| Sail Inventory | : Dacron Mainsail in boombag with lazy-jacks, and furling short overlap Dacron headsail. |
| Electrics | : 12v with 2 x house and engine start batteries (New 2021), shorepower with battery-charger, inverter and solar. |
| Electronics Navigation | : Raymarine with i70 Multi, E7 MFD/Chart-plotter and linear drive autopilot |
| Dinghy | : Highfield dinghy and Mercury 3.5hp outboard. |
| Safety Gear | : Inshore/Cat 7 |
| Covers | : Spraydodger deluxe, Bimini, Infill, wheel and cockpit table covers. |
| Ground Tackle | : Manson CQR with 11m of anchor chain (New 2023) and 32m of 16mm warp. |
| GPS | : Yes |
| Has Navigation Lights | : Yes |
| Radio | : Ray 50 VHF |
| Number of Life Jackets | : Four |
| Exit strategy | : 2 years |
| Bookings | : Online |
| Cruising speed | : 5.5 knots |
| Maximum speed | : 6.5 knots |
| Availability | : Now |
| Vessel Name | : Tern |
| Anti-foul | : Feb 2025 |